Nejsem poskytovatel zdravotních služeb.

  • Jana Vejsadová

Konání kurzů je obnoveno. Nově vypsaná témata. Zařazeny nové kurzy: DUO VESMÍRNÉ ČTENÍ 27.- 28. 4. 2024 / BAREVNÉ RELAXACE, PROGRAMY ZÁMĚRŮ a DUO VESMÍRNÉ ČTENÍ 8.- 9. 6. 2024 / SÍLA POZITIVNÍHO MYŠLENÍ a VOLÁNÍ INTUICE. Objednávky otevřeny, počet limitován. Případně mě kontaktujte na: janavejsadova@skolazdravehozivota.cz, +420 608 548 955.

Věrnost jako klíč ke štěstí

„Maminko, věrnost je jako kost? 1. pád věrnost, 2. pád bez věrnosti, 3. pád komu čemu věrnosti, 4. pád koho co věrnost, nejhezčí je 7. pád viď mami?“  Krájím cibuli a usmívám se. „Proč myslíš,“ ptám se. „No protože S VĚRNOSTÍ, S VĚRNOSTÍ, ty to neslyšíš? S věrností by všechno bylo jinak, nemyslíš?“ „Máš pravdu Eliško, všechno je jinak, ale teď si dodělej úkol, čekají na tebe ještě housle.“ Eliška se krásně zahledí a pak začne od začátku: 1. pád kdo co věrnost…

Co oči nevidí, srdce nebolí…

Často slýchávám tento výrok a přiznám se, nikdy mi nebyl vlastní. Chyba lávky. Věrnost se vyskloňuje lehce, ale těch, kteří jsou s touto vlastností za jedno a dokonce ji i žijí, moc není. Teď jistě čekáte, že se rozepíši o tom, jak jsou muži nevěrní ženám a jak jsou ženy nevěrné mužům, ale nenechte se mýlit…Věrnost zdaleka nemá ohraničení jen na partnerský vztah. Právě proto si vnímáním věrnosti často připravíme i život, který vlastně ani nechceme. A proč to tak je?

Věrnost ke své pravdě

V uplynulém týdnu jsem při terapii s paní zaznamenala zvláštní jev. Když za mnou tato žena kdysi přišla poprvé, byla jako hromádka neštěstí. Nevěděla nic, nevěděla, co bude zítra, protože se všechno z jejího života najednou vytratilo. Odešel jí manžel, přišla o prostory, ve kterých podnikala a zůstala téměř bez peněz s dvěma dětmi. „Je to ale bezmoc“, stále opakovala totéž. Dlouho a dlouho toto opakovala, než našla cestu za mnou do studia.

Tehdy jsme začaly pracovat na zklidnění, protože zklidnění je nejdůležitější pro stav rozhodování, co dál. Paní by po třech měsících nikdo nepoznal. Paní byla totiž věrná pravdě, že se postaví na nohy. Původní pravdu „Je to bezmoc“ už pohřbila.  A tak se na nohy postavila. „Janičko, já vám chci moc poděkovat, opravdu jste mi moc pomohla.“ Paní při děkování zrůžověla a dodala: „Minule, když jsem přišla z terapie, zvoní na mne soused a nabízí mi využívání jeho prostor jen za režii. Můžu to své podnikání zase obnovit a mám to v místě. On odjíždí na rok možná dva do ciziny a nechce prostory pouštět, co tomu Janičko říkáte?“ 

„Úžasné, zaměřila jste se na příležitost, a příležitost si vás našla. Stačí být věrná svojí pravdě, že vše zvládnete, ale to už znáte.“

„Máte pravdu“, říká paní. Ten den odchází nadšená. Jde ještě vyřídit detaily za sousedem, který jí přenechá prostory.

                           Když potkáš nevěrného…

Jsou i tací, kteří nejsou věrní pravdě o příležitosti. Naopak příležitostem vůbec nevěří a ani jim nefandí. A právě takového známého paní potkává, když plná nadšení kráčí vstříc novému. Ten večer mi zvoní telefon. Když ho zvednu, slyším vzlyky. „Já se tak bojím, je to ale bezmoc. Opakuje paní dvakrát. „Potkala jsem Kalouska z ulice a měla jsem radost a tak mu to říkám a on říká, že by tomu nevěřil, že v tom bude podraz a….“

„Zastavte proboha“, říkám paní rezolutně. „Jaká je vlastně vaše pravda, které jste věrná? Zklidněte se, to už umíte.“ Dávám paní termín na mimořádné sezení a rozloučíme se. 

                                                 

Pravda podložená strachem není pravda

Neklid, pochybnosti, obavy, ach jo. Co s tím? Stačí tak málo. Změnit staré vzorce chování, ty přeci nefungují, protože kdyby fungovaly, tak nejste bezradní. A co vy? Jak jste na tom? Když něco chcete a přijde k vám příležitost, jste věrni své pravdě? Nebo snad zaměříte pozornost na překážky a raději se rozmyslíte? Možná právě ti, kteří vám radí, sami nemají svůj život na jedničku. Tak proč být věrní jejich pravdě? Váš život je jen váš a vy máte odpovědnost za své štěstí. Tak se rozhodněte pro věrnost příležitosti, která si vás našla. Ať strachy nad vámi ztratí jednou pro vždy svoji moc.

Zaměř se na příležitost a zůstaň ji věrný

Moudří si stojí za svojí pravdou a jsou věrní příležitosti. Každý vidí totiž to, co chce vidět. Jestliže se rozhodnete pro strach, nejste připraveni a první překážka či pochybnost vás zastaví.

Věrnost příležitosti a svojí pravdě je zásadní parametr pro získání klíče ke štěstí

Smažím cibulku a Eliška volá, „maminko podpis prosím“. Usmívám se a v mžiku úkol podepíšu. „Dones si housličky a jdeme hrát.“ „Já vím, jsem jim věrná“, pak se začne hlasitě smát a dodá „teda skoro“. 

Více na Kurzy Školy zdravého života nebo Kurzy Brány Zdraví